Diamenty kolorowe

Diamenty jako jedyne kamienie szlachetne mogą przybierać wszystkie kolory tęczy, począwszy od koloru żółtego, poprzez pomarańczowy, czerwony, fioletowy, zielony, niebieski, purpurowy, po nawet czarny i nazywane są wtedy  diamentami kolorowymi (FANCY COLOUR DIAMONDS – FCDs) lub diamentami fantazyjnymi.

Ze względu na rzadkość swojego występowania to zupełnie inna klasa diamentów, niż diamenty bezbarwne. W naturze jeden karat diamentów kolorowych przypada na dziesiątki tysięcy karatów diamentów bezbarwnych. Właśnie dlatego diamenty kolorowe zawsze cieszyły się sporym uznaniem znawców oraz kupców pragnących podkreślić swą niezależność, pragnących posiadać coś niepowtarzalnego i unikatowego.

Organizacją monitorującą rynek diamentów kolorowych jest fundacja The Fancy Colour Research Foundation (FCRF). FCRF to organizacja non-profit, która ma na celu wprowadzenie w życie przejrzystości cen diamentów kolorowych, zasad fair-trade oraz najwyższych standardów etycznych. FCRF swoim autorytetem w świecie diamentów kolorowych odpowiada autorytetowi firmy Rapaport w świecie diamentów bezbarwnych.

Klasyfikacja diamentów kolorowych nie jest tak prosta i jednoznaczna jak w przypadku diamentów bezbarwnych. Oprócz parametrów wynikających z ZASDY 4C przy ocenie diamentów kolorowych trzeba uwzględnić 3 dodatkowe parametry dotyczące barwy – w ten sposób stworzono jednorodny, międzynarodowy standard oceny diamentów kolorowych w postaci SYSTEMU 7 CECH OCENY, który obejmuje następujące cechy :

 1. Barwa jest najważniejszym parametrem od strony wyceny kolorowych diamentów. Barwa, w przypadku diamentów kolorowych jest terminem używanym do określania rzeczywistych kolorów widma odbijanego światła np.: czerwony, różowy, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo, fioletowy.
  1. Uwaga: jeżeli diament kolorowy zawiera pojedynczą barwę, jest bardziej wartościowy!!!!
  2. Uwaga: im jest czystszy odcień barwy diamentu, tym jest on bardziej wartościowy!!!!
  3. Uwaga: ważny jest sam kolor diamentu. Najwyższą wartością cechują się diamenty: czerwone, niebieskie i różowe, a diamenty żółte dynamicznie budują swoją pozycje rynkową!!!
 2. Nasycenie koloru jest drugim co do ważności parametrem opisującym kolorowy diament. Nasycenie koloru opisuje intensywność barwy danego diamentu.
  1. Uwaga: im wyższe nasycenie koloru, tym kamień cenniejszy!!!!
 3. Ton koloru mówi o tym jak jasny lub ciemny jest odcień barwy danego diamentu. Ton w praktyce zależy od ilości brązu, czarnego (np. ciemna zieleń) lub szarego, białego (np. jasny niebieski) w danej barwie diamentu.
  1. Uwaga: bardziej cenione są diamenty o ciemniejszym tonie barwy!!!!
 4. Masa jest czwartym co do ważności parametrem opisującym diament kolorowy.
  1. Analogicznie jak w diamentach bezbarwnych im większa masa, tym rzadszy i cenniejszy diament.
 5. Dystrybucja koloru jest parametrem opisującym jak równomiernie rozchodzi się kolor w całej objętości danego diamentu.
  1. Uwaga: bardziej cenione są diamenty o równomiernej dystrybucji!!!!
 6. Czystość jest parametrem analogicznym w ocenie jak dla diamentów bezbarwnych – przy czym ma mniejszy wpływ na cenę, niż w przypadku diamentów bezbarwnych.
 7. Jakość Szlifu jest parametrem analogicznym w ocenie jak dla diamentów bezbarwnych.
 8. Rodzaj Szlifu w przypadku diamentów kolorowych szlifem dominującym nie jest brylant. Szlifierze dobierają kształt szlifu tak aby otrzymać jak największą masę diamentu szlifowanego i aby wydobyć z diamentu jak największą głębię i intensywność koloru.

Skala określająca STOPIEŃ NASYCENIA KOLORU diamentów kolorowych wg. klasyfikacji opracowanej przez Instytut GIA obejmuje 8 stopni:

 1. FAINT – słabe nasycenie
 2. VERY LIGHT – bardzo jasne nasycenie
 3. LIGHT – jasne nasycenie
 4. FANCY LIGHT – fantazyjnie jasne nasycenie
 5. FANCY – fantazyjne nasycenie
 6. FANCY INTENSE – fantazyjnie intensywne nasycenie
 7. FANCY VIVID – fantazyjnie żywe nasycenie

FANCY DEEP – fantazyjnie głębokie nasycenie

© Prawo do posługiwania się marką Jewel Lines® posiada AURINKO GROUP Sp. z o.o. o kapitale zakładowym 22.005.000 zł, z siedzibą w Warszawie, wpisana do KRS pod nr 0000388422, NIP 8961520420, REGON 021550840

Scroll Up